Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR)

Polityka zgodności
Polityka Antykorupcyjna
Kodeks Etyki
Kodeks Dostawcy
Procedura zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych
Zrównoważony rozwój
W ramach realizacji polityki przedsiębiorstwa społecznie odpowiedzialnego Instytut wspiera rozwój swoich pracowników i mieszkańców miasta Bielska-Białej oraz okolic.
W ramach prowadzonych działań:
- wsparcie otrzymuje Beskidzkie Stowarzyszenie Brydża Sportowego
- wsparcie otrzymuje drużyna piłki nożnej BOSMAL Football Team
- wsparcie otrzymują organizatorzy Festiwalu Nauki i Sztuki (ATH)
- dofinansowane jest wynajęcie sali gimnastycznej dla pracowników
- wspierany jest Zespół Pieśni i Tańca „Beskid”
- dofinansowaliśmy zakup koców do pomieszczeń socjalnych pracowników Bielskiego Pogotowia Ratunkowego filii w Czechowicach-Dziedzicach
- udzieliliśmy wsparcia Domowi Pomocy Społecznej Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej
- wsparliśmy finansowo działalność Stowarzyszenia Wspierania Bielskiej Onkologii
- udzieliliśmy finansowego wsparcia Teatrowi za Jeden Uśmiech
Ponadto Instytut wspiera współpracę między firmami a szkołami branżowymi, technicznymi oraz uczelniami. Przykłady:
- Udział w badaniu Azymut Zdrowie
- Współpraca i wsparcie studentów Politechniki Poznańskiej przy konstruowaniu drugiego bolidu elektrycznego klasy Formuła Student Zespołu PUT Motorsport (Certyfikat Partnera Zespołu Wyścigowego)
- Udostępnienie do zwiedzania, uczniom Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej, ekspozycji modeli i prototypów pojazdów wykonanych w BOSMAL.
- Wsparcie Koła Naukowego WUT Racing Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. BOSMAL udostępnił stanowisko badawcze co umożliwiło studentom kalibrację silnika bolidu Formuły Student (pamiątkowe zdjęcie i podziękowania).
- Wsparcie szkolnictwa zawodowego, w tym ZSEEiM w Bielsku-Białej, poprzez sponsorowanie Okręgowych Olimpiad Innowacji Technicznych i Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości.

Certyfikat SAQ 5.0

W sierpniu 2024 roku BOSMAL przeszedł pomyślnie certyfikację SAQ 5.0. uzyskując w ratingu wysoki wynik B81%.
SAQ 5.0 to kwestionariusz oceny zrównoważonego rozwoju, który obejmuje takie tematy jak: zarząd firmy, prawa człowieka i warunki pracy, BHP, etyka prowadzenia biznesu, środowisko, odpowiedzialne zarządzanie łańcuchem dostaw oraz odpowiedzialne zaopatrzenie w surowce.
Kwestionariusz jest oceniany na platformie SUPPLIERASSURANCE (firmy NQC) będącego preferowanym dostawcą AIAG (Automotive Industry Action Group), który weryfikuje czy dostawca spełnia wielopoziomowe wymagania globalnych przepisów.
Ocena EcoVadis
BOSMAL z brązowym medalem EcoVadis w cyklu oceny 2025
Z dumą ogłaszamy, że Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL ponownie potwierdził swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, zdobywając kolejne wyróżnienie w globalnym rankingu EcoVadis.
W najnowszym audycie, którego wyniki dotyczą cyklu oceny na rok 2025, uzyskaliśmy ogólny wynik 68 na 100 punktów, poprawiając naszą punktację w stosunku do poprzedniej edycji.
Nasze wyniki w czołówce światowej:
- 83. percentyl: Wynik ten plasuje BOSMAL w grupie 17% najwyżej ocenianych firm na świecie przez EcoVadis w ciągu ostatniego roku.
- Top 9% w branży: W kategorii „Badania naukowe i rozwój” znaleźliśmy się w elitarnym gronie 9% najlepszych przedsiębiorstw.
Brązowy Medal EcoVadis
Za te osiągnięcia zostaliśmy uhonorowani brązowym medalem EcoVadis, przyznawanym firmom należącym do 35% liderów zrównoważonego rozwoju. Medal jest potwierdzeniem, że wdrożony w BOSMAL system zarządzania spełnia wysokie kryteria metodologii EcoVadis.
Jest to już kolejne wyróżnienie dla naszego Instytutu, po srebrnych medalach zdobytych w latach 2021, 2022 i 2024. Ten sukces motywuje nas do dalszego, konsekwentnego działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
O metodologii EcoVadis EcoVadis ocenia firmy na podstawie 21 kryteriów w czterech kluczowych obszarach: Środowisko, Prawa pracownicze i prawa człowieka, Etyka oraz Zrównoważone zakupy.
Więcej informacji o wynikach naszej oceny można znaleźć na platformie EcoVadis.

Karta Open-es
Instytut jest już obecny na i kontynuuje wdrożenie platformy audytowej Open-es
Open- es to platforma dedykowana ocenie pozycji ESG (ang. Environmental, Social and Governance; której tematyka obejmuje m.in. ochronę środowiska, prawa człowieka, zarządzanie zasobami ludzkimi, BHP, compliance, ład korporacyjny, zarządzanie łańcuchem dostaw).
Platforma ma na celu zaangażowanie firm w proces mierzenia i ciągłego rozwoju z perspektywy zrównoważonego rozwoju oraz wsparcie przy transformacji energetycznej.
Mamy przyjemność ogłosić, że na koniec oceny za rok referencyjny 2023 BOSMAL osiągnął 6 poziom Open-es (trzy poziomy powyżej średniej – żółtej linii).
Aktualna kompletna karta Open-es jest dostępna na platformie. Będziemy przechodzić ocenę za rok referencyjny 2024.
Powrót
do góry strony